ALES Nedir? ALES Neden Önemlidir?

sponsor bağlantılar

 

ALES Nedir?

Genellikle yüksek lisans başvurularında kullanılan ALES, içeriğinde yalnızca Matematik 1 ve Türkçe soruları bulunmaktadır.  Sorular KPSS sorularından kat ve kat kolay olsa da sınava giren kişiler soruları yetiştirememekten yakınmaktadır. Bunun temel nedeni ise Türkçe sorularındaki paragrafların oldukça uzun olmasıdır.

Yılda iki kez ÖSYM tarafından yapılan bu sınavın ilki sonbahar döneminde ( Kasım ayında), diğeri ilkbahar döneminde (Mayıs ayında) uygulanır.

Bu sınava giren ve başarılı olan kişiler genellikle yükseköğretimde okutman, öğretim üyesi, araştırma görevlisi, uzman ya da eğitim öğretim tasarımcısı olmayı amaçlamaktadırlar.

Hem ülkemizdeki lisans üstü eğitim kurumlarına ve yurtdışındaki lisans üstü kurumlara başvurmada bu sınav önem taşır.

ALES Neden Önemlidir?

Yüksek lisans için ister yurt içinde ister yurt dışında olsun her kurum ALES sınav sonuç belgenizi isteyecektir. Bununla da bitmiyor. Yüksek lisansa başvururken oluşturulan başarı puanınızın %50 lik gibi büyük bir kısmını ALES sonucunuz oluşturuyor.

Bununla birlikte ALES puanınızın  çok çok  yüksek olması her üniversiteye kabul edileceğiniz anlamına gelmemektedir. Başvurduğunuz kurum mülakat ya da sosyal sorumluluk gibi etkinliklerinizi de ölçebilirler. Burada Genel Puan Ortalamanızın da çok büyük önemi vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlere 4 Yıl Zorunlu Hizmet başlıklı makalemizde 4 yıllık zorunlu hizmet, öğretmenler ve öğretmenlere zorunlu hizmet hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorum

 1. ben konya selçukta gazetecilik okuyorum. 3.sınıfım şu anda… önümüzdeki ilkbahar alesede girmeyi düşünüyorum… soru : alese girdim diyelim . barajıda geçtim. ben tezli ya da yezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum … tabikide bunun için ales gerekli bunu anladım proplme yok burda…. peki ÜDS ( ingilizce ) sınavı ne amaçla yapıyılıyor ? yani nerde karşıma çıkacak ÜDS ? TEZLİ YADA TEZSİZ DE lazım mı ? yada hangi aşamada gerekli ? aydınlatırsanız sevinirim ? facede beni eklerseniz ordada konuşabiliriz ? teşekkürler …

  • Merhaba Ramazan,

   Şöyle söyleyeyim sana. Yüksek lisansa başvuruda her okul bir dil sınavı bir de ales sonucunu ister. Bunun yanında genel ortalaman da çok önemlidir. ÜDS, KPDS, TOEFL ya da Profeciency sınavı gibi dil sınavlarını; yüksek lisansınız sırasında raporlarınızı, tezinizi ve uluslar arası bildirilerinizi yazabilmeniz; size gelen uluslar arası belgeleri anlayabilmeniz gerektiğinden isterler.

   Umarım açıkça anlatabilmişimdir.

   Başarılar

Yorum yapın