ALES Nedir?

Genellikle yüksek lisans başvurularında kullanılan ALES, içeriğinde yalnızca Matematik 1 ve Türkçe soruları bulunmaktadır.  Sorular KPSS sorularından kat ve kat kolay olsa da sınava giren kişiler soruları yetiştirememekten yakınmaktadır. Bunun temel nedeni ise Türkçe sorularındaki paragrafların oldukça uzun olmasıdır.

Yılda iki kez ÖSYM tarafından yapılan bu sınavın ilki sonbahar döneminde ( Kasım ayında), diğeri ilkbahar döneminde (Mayıs ayında) uygulanır.

Bu sınava giren ve başarılı olan kişiler genellikle yükseköğretimde okutman, öğretim üyesi, araştırma görevlisi, uzman ya da eğitim öğretim tasarımcısı olmayı amaçlamaktadırlar.

Hem ülkemizdeki lisans üstü eğitim kurumlarına ve yurtdışındaki lisans üstü kurumlara başvurmada bu sınav önem taşır.

ALES Neden Önemlidir?

Yüksek lisans için ister yurt içinde ister yurt dışında olsun her kurum ALES sınav sonuç belgenizi isteyecektir. Bununla da bitmiyor. Yüksek lisansa başvururken oluşturulan başarı puanınızın %50 lik gibi büyük bir kısmını ALES sonucunuz oluşturuyor.

Bununla birlikte ALES puanınızın  çok çok  yüksek olması her üniversiteye kabul edileceğiniz anlamına gelmemektedir. Başvurduğunuz kurum mülakat ya da sosyal sorumluluk gibi etkinliklerinizi de ölçebilirler. Burada Genel Puan Ortalamanızın da çok büyük önemi vardır.


Bir önceki yazımız olan Öğretmenlere 4 Yıl Zorunlu Hizmet başlıklı makalemizde 4 yıllık zorunlu hizmet, öğretmenler ve öğretmenlere zorunlu hizmet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *